Hlavní tenisové organizace světa

Každý z nás má určitě rád nějaký sport, ať už aktivně či pasivně. Většina z nás sleduje v televizi hokej, fotbal, atletiku a samozřejmě sporty olympijských her. Na letních olympijských hrách se hraje i tenis, ale z pravidla, i když má medaile z olympiády svoji hodnotu, není pro hráče tak důležitá, jako v jiných sportech. Ptáte se proč? Pojďme se podívat obecně na tenis z pohledu organizačních asociací. Možná můžete namítnout, že tenis zná každý, ale přesto, pojďme si říct, pod záštitou kterých organizací tento tenisový svět funguje a jak jsou tedy propojeny.
antukový dvorec
Tenisové organizace světa
•    Mezinárodní tenisová federace – ITF
Tato tenisová organizace řídí dění v celém tenisovém světě. Je také organizátorem největších světových tenisových soutěží. K tomu se samozřejmě dostaneme dále v textu.

•    Ženská tenisová asociace – WTA
Tato asociace je zájmovou organizací profesionálních tenistek, která byla založena již v roce 1973. O tři roky později hned tato organizace navázala spolupráci s ITF a společně sestavili sezónní tenisový kalendář. O rok později pak začala WTA vydávat deník, který vycházel každých 14 dní. Samozřejmě byl plný novinek o ženském tenise. Asociace pak také každé pondělí vydává aktuální žebříček tenistek okruhu WTA.
 
•    Asociace tenisových profesionálů – ATP
Tato asociace sdružuje mužské profesionální tenisty, kteří hrají na vysoké mezinárodní úrovni. Organizace vznikla rok před ženskou asociací a to v roce 1972 v momentě, kdy se odehrával grand slam Forest Hills. Její úkol je jasný. Zastupuje zájmy profesionálních tenisů v rámci ATP World Tour. Samozřejmě dohlíží na sestavování žebříčku tenistů, podle kterého jsou pak tito nasazováni do turnajů. Na závěr sezony samozřejmě uděluje nejlepším hráčům ceny ATP.
tenisová raketa
•    Český tenisový svaz – ČTS
Funkce svazu jsou vám jistě zcela jasné, ale pro shrnutí uvedeme, že tato organizace je spolkem, který spravuje národní reprezentační mužstva, zastupuje a jedná za český tenis v mezinárodních organizacích, propaguje a hájí jeho zájmy, organizuje jednotlivce v rámci tenisových klubů, pořádá soutěže, je řídícím orgánem ve věci výchovy a akreditace hráčů, trenérů, rozhodčích a dalších funkcionářů. Zároveň a zcela samozřejmě je svaz členem ITF.

Možná již nyní se vám tvoří obrázek toho, jak propojené organizace jsou a jak skvěle je tento systém promyšlený do nejmenších detailů.

Podobné příspěvky

Co nám říká hodnota naměřená teploměrem do bazénu

Koupat se delší dobu v ledové vodě – to je rozkoš leda tak pro otužilce, ale s pohodou a relaxací to nemá…

Řešení nedostatečného ohodnocení

Plat, mzda či odměna – slova, co znějí stejně, a zároveň také slova, se kterými jsou spojené podobné, mnohdy až…

Historické vědní obory

V historii nalezneme neuvěřitelné množství pomocných věd, které historii slouží. Například paleografie, kodikologie, diplomatika, chronologie, heraldika, genealogie a další. Penězi…

Co zvážit při pořizování nemovitosti

Je zřejmé, že na počátku rozhodování o bydlení jsou vaše osobní preference. Někdo si přeje žít v bytě, jiný touží po…