Jak ušetřit za energie v dnešní době?

To, z čeho mají dnes lidé největší strach, je čas, až jim přijde vyúčtování za plyn nebo elektřinu. Za poslední měsíce totiž ceny za tyto energie vzrostli do takových výšin, že není nic neobvyklého, když člověk za zálohy v běžném rodinném domě platí i několik desítek tisíc. A spousta lidí na takové částky zkrátka nemá peníze. Nezbude nám tedy nic jiného, a budeme se muset naučit šetřit, abychom do budoucna zvládli ukočírovat svoji spotřebu energií.

Jak ale můžeme na energiích šetřit?

žárovka

Vyměňte běžné žárovky ze LED

Pořizovací cena LED žárovek je sice možná vyšší, než za klasické žárovky, ale díky nim ušetříte za energie. Spotřebují vám totiž několikanásobně méně energie, než klasická žárovka a také vám déle vydrží.

Spotřebiče ze zásuvky

Pokud odcházíte z domu, vždy odpojte co nejvíce spotřebičů. I když je spotřebič vypnutý, stále vám bere malé množství energie. A pokud to tak děláte neustále, nasčítá se to. Nezapomeňte tedy vypojit nabíječky, lampičky, televizi nebo konvici, když odcházíte. Jen dejte pozor, ať omylem neodpojíte také lednici.

konvice

Nižší teplota vytápění domu

Máte nastaveno vytápění na nějakých 24 až 25 stupňů? To je ale špatně. Vaše tělo nepotřebuje tak vysokou teplotu. Není to ani zdravé. Daleko lepší pro vaše zdraví a peněženku je, pokud nastavíte vytápění na nějakých 20-21 stupňů celsia.

Tohle je jen pár typů, které můžete využít při šetření za elektřinu a plyn. Je jich samozřejmě mnohem více. Jsou to ale jen drobnosti. Pokud chcete začít opravdu šetřit, budete muset udělat razantnější krok. Je váš dům dobře zateplený? Novým zateplením můžete ušetřit tisíce, jelikož nebudete potřebovat tolik topit. Stejně tak, pokud máte stará okna, kterými profukuje, je nejvyšší čas je vyměnit. Určitě stojí za zvážení také být energeticky soběstačný a pořídit si třeba solární panely pro výrobu elektřiny. Pokud se chystáte poohlédnout po novém domu, určitě se zaměřte na ty nízkoenergetické. Cenově výhodnou variantou jsou nízkoenergetické domy na klíč.

Podobné příspěvky

I nové bydlení může být cenově výhodné

Kdo si chce dnes koupit nějakou formu vlastního bydlení, ten by měl počítat s tím, že se mu to pěkně…