Češi jsou známí kutilové

V Čechách je vyučeno na 40% manuálních pracovníků, což náš národ dovoluje pasovat na národ kutilů. Manuálně zručných je nás až 80% populace, ovšem řemeslem a rukama se živí pouze 13% z nás. Řemeslo tak zažívá dramatický úpadek a řemeslnické práce se tím dramaticky prodražují.

domácí opravář
Zlaté české ručičky

Za minulého režimu bylo zvykem provádět stavby, renovace a další práce vlastními silami. V poslední době však kutilství zažívá obrovský úpadek. Pokud jde o domácí kutilství a nenáročné opravy, jsou lidé i nyní povětšinou šikovní. Vyměnit žárovku, vymalovat byt, vyvrtat díru na obrázek, opravit ucpaný odtok či jiné drobné opravy zvládne většina z nás. V domácnostech proto zruční amatéři nechybějí. U odborné činnosti, jako je rozvod elektřiny nebo instalatérství, to už by ovšem dopadlo mnohem hůř.

Vyučen, a tím to končí

Mnoho lidí je sice ve svém řemeslnickém oboru vyučeno, ovšem v budoucnu se mu vůbec nevěnují. V poslední době navíc zájemců o řemesla ubývá, a tak do budoucna hrozí, že na trhu již žádní řemeslníci nebudou. Zruční jedinci ubývají a sehnat šikovného kutila a řemeslníka je nad míru složité.


Kvalitní řemeslníci

Výzkum prokázal, že čeští řemeslníci svou práci provádějí zpravidla kvalitně. Ovšem můžete se setkat i se špatnou zkušeností. Zfušovaná práce či nebezpečně provedené úpravy pak stejně musejí dořešit odborníci. Prověřit si předem objednaného řemeslníka proto není zbytečnou ztrátou.

potřeby pro kutily
Vybavení pro správného kutila

Každý správný kutil by měl vlastnit minimálně kufřík s nářadím. Do něj patří ruční nářadí, jako je šroubovák, kleště, kladivo, inbusy a klíče. Dalšími kutilskými pomocníky jsou šrouby, hřebíky, hmoždinky všech velikostí a tvarů. Součástí výbavy by měla být i vrtačka s vrtáky různých rozměrů. To vše by mělo stačit pro drobnější kutilské opravy. Pokud byste se chtěli pouštět do náročnějších úkolů, vybavení by tomu pak mělo také odpovídat.


Podobné příspěvky

Ušetřete čas i peníze

Ráno vstáváte na poslední budík, ani se nenasnídáte, jenom se v rychlosti oblečete a už uháníte do práce, nebo do…

Nákupy rychle, jednoduše a z pohodlí domova

Jak to funguje Nakupovat přes e-shop může úplně každý, stačí když si uděláte chvilku času a zasednete k počítači, kde si…

5 zásad bezpečného používání internetu!

Se zvětšováním a rozšiřováním internetové sítě a rychlým vývojem počítačových programů a počítačů se zvyšuje i množství hrozeb. Největší potíže…

Zbavte se obezity. Uleví se vám

Budete-li se neustále přejídat a rezignujete na pravidelný pohyb, můžete se dříve nebo později dočkat nepříjemného překvapení v podobě obezity. Zbavte…