České děti a peníze

Hovoří se o tom, jak je naše ekonomika na dobré úrovni, že platy jsou přibližně 32 500 Kč. Průměr je bohužel zkreslený vysokými platy lidí, kteří jsou vědci, nebo mají například různé manažerské posty.
A tak o této výšce platu velká většina národa může jen snít. S nízkým příjmem se potýkají především matky samoživitelky.
zabezpečená peněženka

Mohli bychom si položit otázku, proč je v České republice téměř polovina dětí nemanželských? Dalo by se říct, že minimálně po dobu 30 let je u nás takový podivný módní trend – mít děti mimo manželský svazek. Je to samozřejmě věc každého jedince, jestli se rozhodne pro manželství a založí rodinu, nebo si ponechá „svobodu“ a přitom si pořídí děti.
Stala se jedna zásadní chyba, kterou v současnosti pociťuje jak „svobodný“ rodič, tak to na plné čáře odnáší dítě. Jako národ, který odpradávna uznával křesťanské hodnoty, do kterých spadal i manželský svazek s dětmi, tak návrat k těmto hodnotám, by vůbec nebyl pro náš národ na škodu.
Ale jak se ukazuje, nejenom že je u nás velká rozvodovost, ale mnoho svobodných matek zůstává s dítětem a převážná většina z nich se postupně propadá z mnoha příčin do finanční tísně. A přitom to nemusí být jen ženy se základním vzděláním, ale i ženy s vysokoškolským vzděláním. Pokud děti vyrůstají v řádné rodině, tak jen asi desetina dětí žijí v chudobě.
Převážná většina rodičů se domnívá, že co se týká vztahu dítěte k penězům, jak s nimi hospodařit, tak to na začátku výchovy k penězům řeší výškou kapesného. Ale to nestačí! Už malým dětem v předškolním věku by rodiče měli vysvětlovat, jak těžko se peníze vydělávají, proč se s nimi musí pozorně hospodařit, co si za ně můžeme koupit. A pokud možno, část jich odkládat na spoření do kasičky. Už děti by měli být od rodičů poučeni, že například na co si peníze nenašetří, tak to nebude. Ale například matky samoživitelky mají tolik starostí s hospodařením, že své děti drží dost při zemi. I když by jim též chtěly dopřát více.
pokladnička s kytičkami

Je stále mnoho rodičů, kteří neumí se svými financemi řádně hospodařit.A tak se často stává, že kapesné, které dávají dětem na základní škole a později studentům, tak jim tyto peníze nestačí a začínají si je půjčovat. Tak se postupně mohou dostat do dluhů, o kterých rodiče někdy ani nevědí.
Základ výchovyk osobním a rodinným financím a jak s nimi rozumně hospodařit – to by se mělo začít výchovou v každé rodině a následně už na základní škole.
 

Podobné příspěvky

Amerikana hypotekana

Co je americká hypotéka? Americká hypotéka je určitý typ úvěru na cokoli, kdy dochází k zástavnímu právu k nemovitosti určené…

Příjmy nesmí podnikatelům chybět

Soukromé podnikání může být skvělý způsob, jak se uživit. Ale jak všichni víme, může to být zrovna tak i hodně…

Hodně peněz

Pro někoho je stovka jako nic, ani nad ní nemávne rukou, protože se mu to jeví zbytečné. Druhý však škudlí…

Řešení nedostatečného ohodnocení

Plat, mzda či odměna – slova, co znějí stejně, a zároveň také slova, se kterými jsou spojené podobné, mnohdy až…