Jak trávíme volný čas?

Volným časem nazýváme tu část dne, kterou nevěnujeme pracovním či vzdělávacím povinnostech. Je to doba, ve které si sami volíme, co budeme dělat. Čas, kdy si můžeme odpočinout od každodenních závazků a nemusíme se nikam hnát. Otázkou je, jestli to ještě umíme. 

hrnčíř

Oblíbenou náplní volného času většiny z nás je sport.Pohybová aktivita pomáhá udržovat fyzickou kondici. Při sportování tělo vyplavuje endorfiny, což nám zlepšuje náladu. Volný čas lze rovněž trávit návštěvou různých kulturních akcí. Divadel, výstav anebo koncertů. Výlety do přírody, ať už pěšky, nebo na kole s přáteli jsou příjemně stráveným časem.

Dobře strávený volný čas poznáme podle toho, že z hlavy vypustíme všechny každodenní starosti a užíváme prožívané chvíle naplno.To se nejvíce daří u činností, které máme opravdu rádi. Jednou z takových je tvorba keramiky. Práce s hrnčířskou hlínou dokáže vyčistit mysl od všech problémů. Stačí se přihlásit do keramického kurzu, který je pořádán v keramických dílnách v každém větším městě. Nebo si ve svém domě vyhradit koutek, ve kterém budete mít dostatečný prostor pro umístění hrnčířského kruhu a pracovní plochu na zpracování hlíny. Na první mističku, vytočenou vlastníma rukama, už nikdy nezapomenete.

keramika

Vaše keramické dobrodružství započne už při nákupu hlíny –  tehdy si poprvé sáhnete na tu kouzelnou hmotu. Ze které se dají vytočit tak úžasné tvary. Po jejím důkladném zpracování, při kterém ji zbavíte všech vzduchových bublin, poprvé usednete k hrnčířskému kruhu a připravenou hroudu, navlhčenýma rukama, vycentrujete na jeho střed . Všechno probíhá rychle –  v rytmu otáček. Trpělivost při této první fázi točení se vyplatí. Druhá fáze je samotné vytáčení nádoby. Doprostřed točící se hrudky hlíny zaboříme prst a začneme tvořit dno nádoby. Pomalu ho rozšiřovat a hlínu vytahovat do výšky. Druhou rukou držíme na venkovní straně, čímž vytvoříme oporu při vytáčení. Po dokončení prvního zázraku jej odřízneme z kruhu a necháme po vysušení vypálit v keramické peci.    

Podobné příspěvky

Co nám říká hodnota naměřená teploměrem do bazénu

Koupat se delší dobu v ledové vodě – to je rozkoš leda tak pro otužilce, ale s pohodou a relaxací to nemá…

Řešení nedostatečného ohodnocení

Plat, mzda či odměna – slova, co znějí stejně, a zároveň také slova, se kterými jsou spojené podobné, mnohdy až…

Historické vědní obory

V historii nalezneme neuvěřitelné množství pomocných věd, které historii slouží. Například paleografie, kodikologie, diplomatika, chronologie, heraldika, genealogie a další. Penězi…

Co zvážit při pořizování nemovitosti

Je zřejmé, že na počátku rozhodování o bydlení jsou vaše osobní preference. Někdo si přeje žít v bytě, jiný touží po…