Jak trávíme volný čas?

Volným časem nazýváme tu část dne, kterou nevěnujeme pracovním či vzdělávacím povinnostech. Je to doba, ve které si sami volíme, co budeme dělat. Čas, kdy si můžeme odpočinout od každodenních závazků a nemusíme se nikam hnát. Otázkou je, jestli to ještě umíme. 

hrnčíř

Oblíbenou náplní volného času většiny z nás je sport.Pohybová aktivita pomáhá udržovat fyzickou kondici. Při sportování tělo vyplavuje endorfiny, což nám zlepšuje náladu. Volný čas lze rovněž trávit návštěvou různých kulturních akcí. Divadel, výstav anebo koncertů. Výlety do přírody, ať už pěšky, nebo na kole s přáteli jsou příjemně stráveným časem.

Dobře strávený volný čas poznáme podle toho, že z hlavy vypustíme všechny každodenní starosti a užíváme prožívané chvíle naplno.To se nejvíce daří u činností, které máme opravdu rádi. Jednou z takových je tvorba keramiky. Práce s hrnčířskou hlínou dokáže vyčistit mysl od všech problémů. Stačí se přihlásit do keramického kurzu, který je pořádán v keramických dílnách v každém větším městě. Nebo si ve svém domě vyhradit koutek, ve kterém budete mít dostatečný prostor pro umístění hrnčířského kruhu a pracovní plochu na zpracování hlíny. Na první mističku, vytočenou vlastníma rukama, už nikdy nezapomenete.

keramika

Vaše keramické dobrodružství započne už při nákupu hlíny –  tehdy si poprvé sáhnete na tu kouzelnou hmotu. Ze které se dají vytočit tak úžasné tvary. Po jejím důkladném zpracování, při kterém ji zbavíte všech vzduchových bublin, poprvé usednete k hrnčířskému kruhu a připravenou hroudu, navlhčenýma rukama, vycentrujete na jeho střed . Všechno probíhá rychle –  v rytmu otáček. Trpělivost při této první fázi točení se vyplatí. Druhá fáze je samotné vytáčení nádoby. Doprostřed točící se hrudky hlíny zaboříme prst a začneme tvořit dno nádoby. Pomalu ho rozšiřovat a hlínu vytahovat do výšky. Druhou rukou držíme na venkovní straně, čímž vytvoříme oporu při vytáčení. Po dokončení prvního zázraku jej odřízneme z kruhu a necháme po vysušení vypálit v keramické peci.    

Podobné příspěvky

Jak ušetřit za energie v dnešní době?

To, z čeho mají dnes lidé největší strach, je čas, až jim přijde vyúčtování za plyn nebo elektřinu. Za poslední…

Jaké šaty jsou vhodné na dovolenou?

Pokud se balí žena k moři, rozhodně nesmí zapomenout na šaty, které se rozhodně budou hodit. Šaty jsou naprosto skvělý kousek…

Národnostní menšiny

Podle vymezení českého politika a sociologa Ivana Gabala je národnostní menšina nějaká skupina lidí v určitém státě, která nepřijímá jako…

Věci, které děti chtějí od svých rodičů – část 1

1. Dobrou noc Jít spát je mnohem lepší, když rodiče tráví se svými dětmi kvalitní čas. Udělejte si čas na…