Co zvážit při pořizování nemovitosti

Je zřejmé, že na počátku rozhodování o bydlení jsou vaše osobní preference. Někdo si přeje žít v bytě, jiný touží po rodinném domě, někteří lidé mají rádi ruch města, jiní dávají přednost klidnému životu na vesnici. Naše preference se mění i s naší aktuální životní a rodinnou situací. Co vše byste měli brát v potaz, když hledáte nové bydlení?
schody do podkroví
Nejprve si opravdu důkladně promyslete, zda chcete žít na vesnici nebo ve městě. Oboje má svoje nesporné výhody i nevýhody. Ve městě máte výbornou občanskou vybavenost, vše blízko, spoustu kulturních, sportovních, pracovních možností, stejně tak i na výběr z více vzdělávacích institucí. Pokud se přestěhujete na vesnici, pak budete pravděpodobně potřebovat auto a počítejte s tím, že s největší pravděpodobností budete muset všude dojíždět autem – do práce, na nákupy, do škol, za kulturou či sportem. Občanská vybavenost je zde samozřejmě horší. Pokud jste se nadchli pro dům někde na samotě, měli byste vše uvedené důkladně zvážit, abyste do budoucna nebyli naštvaní, že vše je obtížnější.
Pokud řešíte, zda pořídit dům či byt, myslete na to, že by to mělo, stejně jako výše uvedené, korespondovat s vaším životním stylem.
krásný dům s garáží
Dům pravděpodobně bude spíše na vesnici nebo kraji města, zatímco byt ve městě. Při pořizování domu berte v potaz, že péče o něj zabere mnohem víc času a starostí než o byt. Představuje větší plochu na úklid, staráte se o zahradu, pravděpodobně vás čeká odklízení sněhu. Pokud nemáte dostatek peněz na to, aby za vás různé povinnosti řešil někdo jiný, zvažte, jestli vás to nebude obtěžovat. Spoustu aktivních lidí, kteří rádi a hodně cestují, sportují, výletují, volí raději byt, aby se zbavili zbytečných povinností a starostí.
Určitě byste měli důkladně promyslet a propočítat, zda na danou nemovitost opravdu máte peníze. Mnoho lidí se v honbě za vytouženým domem nebo velkým bytem extrémně zadluží tak, že jim nezbývá moc peněz na další výdaje. Měli byste si upřímně říct, zda vás za čas, až vyprchá prvotní nadšení z nového bydlení, nebude štvát, že nemáte peníze na dovolenou, luxusní oblečení, nové auto, atp.
Stejně tak sledujte další záležitosti, které by vás mohly později nemile překvapit a obtěžovat. Například zda dům neleží v nějaké památkové zóně, což by představovalo komplikace pro různé úpravy domu a zahrady, jací jsou sousedé, zda je příjezdová cesta k domu soukromá nebo obecní a zda ji někdo tedy udržuje. Jestliže chcete pořídit dům, abyste měli klid a soukromí, pozor na blízkost kulturních památek a turistických zajímavostí, blízkost cyklostezky, zjistěte si, jaké pravidelné kulturní a sportovní akce ve velkém rozsahu se ve vaší blízkosti konají.

Podobné příspěvky

Montessori: Proč jsou dřevěné prolézačky ideální volbou na doma?

Dětská hřiště doma jsou pro naše děti nejen zábavným místem, ale také prostředím, kde se mohou rozvíjet a objevovat své…

Opasky se hodí ke všemu

Opasek se dříve nosil proto, aby vám vaše kalhoty, které vypadaly být v pase poněkud volné, nepadaly dolů. Dnes se…

Jak vybrat mobilní telefon

Klasická situace. Koupili jste si telefon, sloužil dobře celé dva roky a pak… Buď přestane fungovat displej, nebo nabíjení, případně…

Historické vědní obory

V historii nalezneme neuvěřitelné množství pomocných věd, které historii slouží. Například paleografie, kodikologie, diplomatika, chronologie, heraldika, genealogie a další. Penězi…