Jak připravit dítě na stěhování

Děti snáší všechny změny ještě o něco hůře a jsou tak na každou změnu více citlivé. O stěhování bychom měli dítko informovat co nejdříve, když už je všechno jisté, rozhodně se nevyplatí takové oznámení nechávat na poslední chvíli.

Předem, v dostatečném předstihu před stěhováním si na dané místo zajeďte, prohlédněte si jeho blízké okolí, udělejte si procházku apod. Ukažte mu novou školku nebo školu kam bude chodit, prohlédněte si nejbližší hřiště atd.
klíč na krabici

Dalším důležitým bodem v přípravách na stěhování je ten, že zapojíte vaše dítko do příprav. Nechte ho pomáhat s balením do krabic, do kterých si tak může uložit svoje hračky, oblečení nebo další věci. A v novém bydlení pak může v rámci možností pomáhat s vybalováním. Můžete ho třeba nechat, aby si do pokojíčku vybralo novou postel, skříň nebo nějakou hračku. Získá tak větší pocit jistoty a bude se cítit důležité a podstatné.

Důležité je také seznámit vaše ratolesti s tím, jaké jsou důvody změny bydliště a jaké výhody to všem přinese.

Pokud to jen trochu jde, naplánujte si přestěhování na letní prázdniny, kdy tak budete mít všichni dostatek času alespoň na nějakou adaptaci a nástup do nové školky nebo školy tak bude dítko čekat až po nějaké době, během které si alespoň částečně zvykne.
chlapeček v krabici

Především je důležité zabránit případnému šoku, z toho, že se najednou budete stěhovat. Naopak je velmi důležité o této situaci doma mluvit s dostatečným předstihem a také probrat všechny detaily. Adaptace na nové bydlení může pár měsíců trvat a během té doby můžete u dítěte pozorovat výkyvy z normálu. U batolat to může být například to, že se začnou znovu počůrávat, i když už s tím problém neměly, budou se v noci častěji budit nebo budou mít problémy s usínáním, u školáků zase může nastat zhoršení prospěchu ve škole, nechuť k různým věcem a podobně. Dejte tomu všemu jednoduše čas, než si všechno sedne a než se všichni adaptujete na tuto změnu ve vašem životě.

Podobné příspěvky

Montessori: Proč jsou dřevěné prolézačky ideální volbou na doma?

Dětská hřiště doma jsou pro naše děti nejen zábavným místem, ale také prostředím, kde se mohou rozvíjet a objevovat své…

Věci, které děti chtějí od svých rodičů – část 1

1. Dobrou noc Jít spát je mnohem lepší, když rodiče tráví se svými dětmi kvalitní čas. Udělejte si čas na…

Luxusní dieta

Pokud jste zkusili už hodně diet, ale žádná není tak, jak by měla být a nevyhotovuje vám v tom, že…