Jak rozvíjet vlastní dítě? Není to žádná věda, chce to cit.

Jistoty běžných dní

Možná vám to přijde stereotypní, ale řád a hranice jsou pro dítě nesmírně důležité. Představte si situaci, že žijete v bublině v těsném kontaktu s maminkou, jídlo i pití máte nonstop k dispozici a z ničeho nic se něco stane a vy musíte sami dýchat, říkat si o jídlo a maminka není vaší součástí. Pomalu se rozkoukáte a přijdete na to, že když zabrečíte, dostanete jídlo a pomazlení. Fajn, aspoň něco funguje. Všímáte si, že někdy jste venku, někdy se koupete a dělá vám dobře, když se některé situace pravidelně opakují.

male_miminko

Pro dospělé je to možná nuda, ale pro malé miminko je pravidelnost jistotou. Zkuste se nad tím zamyslet a trochu svůj život přizpůsobit tomu malému tvorovi, který se najednou ocitl venku v opravdovém světě, kterému teprve začíná rozumět.

Podpořit jeho vývoj

Malé miminko potřebuje jíst, spát a cítit lásku. Po pár měsících už začíná svět kolem sebe více vnímat, rozezná tváře rodičů a začíná se smát. Říkejte mu básničky a do rytmu hýbejte s nožičkama a ručičkama. Rytmus je důležitý a pohyb také. Stejně přínosné je čtení pohádek, můžete ho pojmout jako rituál před spaním. Dalším zajímavým obdobím je, když dítě začne brát do rukou věci. Podpořit rozvoj jemné motoriky můžete nabízením vhodných hraček a předmětů. Čím zajímavější, tím lepší. Ukazujte dětem hru. Sice se s vámi ještě nebude podílet, bude pozorovat a naučí se, jak si správně hrát.

Když začne běhat

Dokud dítě nechodí, mají rodiče pohodu. Jak se jednou rozeběhne, rodičům začíná ta správná zábava. Není potřeba urychlovat příchod prvního krůčku. Chodítka jsou v tomto případě spíše na škodu.

dítě_utíká

I s botami počkejte, až bude dítě opravdu chodit. Boty mu budou při prvních krůčcích na obtíž. Po prvním roce udělá dítě ohromné mentální pokroky, rozumí jednoduchým úkolům a komunikuje. V tomto období oceníte interaktivní hračky, dítě se pomocí nich naučí například vkládat předměty do otvorů nebo zvuky zvířat. Určitě se nechte na internetu inspirovat praktickými i veselými hračkami chytraliska.cz.

Podobné příspěvky

Jak ušetřit za energie v dnešní době?

To, z čeho mají dnes lidé největší strach, je čas, až jim přijde vyúčtování za plyn nebo elektřinu. Za poslední…

Jaké šaty jsou vhodné na dovolenou?

Pokud se balí žena k moři, rozhodně nesmí zapomenout na šaty, které se rozhodně budou hodit. Šaty jsou naprosto skvělý kousek…

Národnostní menšiny

Podle vymezení českého politika a sociologa Ivana Gabala je národnostní menšina nějaká skupina lidí v určitém státě, která nepřijímá jako…

Věci, které děti chtějí od svých rodičů – část 1

1. Dobrou noc Jít spát je mnohem lepší, když rodiče tráví se svými dětmi kvalitní čas. Udělejte si čas na…