Jak rozvíjet vlastní dítě? Není to žádná věda, chce to cit.

Jistoty běžných dní

Možná vám to přijde stereotypní, ale řád a hranice jsou pro dítě nesmírně důležité. Představte si situaci, že žijete v bublině v těsném kontaktu s maminkou, jídlo i pití máte nonstop k dispozici a z ničeho nic se něco stane a vy musíte sami dýchat, říkat si o jídlo a maminka není vaší součástí. Pomalu se rozkoukáte a přijdete na to, že když zabrečíte, dostanete jídlo a pomazlení. Fajn, aspoň něco funguje. Všímáte si, že někdy jste venku, někdy se koupete a dělá vám dobře, když se některé situace pravidelně opakují.

male_miminko

Pro dospělé je to možná nuda, ale pro malé miminko je pravidelnost jistotou. Zkuste se nad tím zamyslet a trochu svůj život přizpůsobit tomu malému tvorovi, který se najednou ocitl venku v opravdovém světě, kterému teprve začíná rozumět.

Podpořit jeho vývoj

Malé miminko potřebuje jíst, spát a cítit lásku. Po pár měsících už začíná svět kolem sebe více vnímat, rozezná tváře rodičů a začíná se smát. Říkejte mu básničky a do rytmu hýbejte s nožičkama a ručičkama. Rytmus je důležitý a pohyb také. Stejně přínosné je čtení pohádek, můžete ho pojmout jako rituál před spaním. Dalším zajímavým obdobím je, když dítě začne brát do rukou věci. Podpořit rozvoj jemné motoriky můžete nabízením vhodných hraček a předmětů. Čím zajímavější, tím lepší. Ukazujte dětem hru. Sice se s vámi ještě nebude podílet, bude pozorovat a naučí se, jak si správně hrát.

Když začne běhat

Dokud dítě nechodí, mají rodiče pohodu. Jak se jednou rozeběhne, rodičům začíná ta správná zábava. Není potřeba urychlovat příchod prvního krůčku. Chodítka jsou v tomto případě spíše na škodu.

dítě_utíká

I s botami počkejte, až bude dítě opravdu chodit. Boty mu budou při prvních krůčcích na obtíž. Po prvním roce udělá dítě ohromné mentální pokroky, rozumí jednoduchým úkolům a komunikuje. V tomto období oceníte interaktivní hračky, dítě se pomocí nich naučí například vkládat předměty do otvorů nebo zvuky zvířat. Určitě se nechte na internetu inspirovat praktickými i veselými hračkami chytraliska.cz.

Podobné příspěvky

Opasky se hodí ke všemu

Opasek se dříve nosil proto, aby vám vaše kalhoty, které vypadaly být v pase poněkud volné, nepadaly dolů. Dnes se…

Jak vybrat mobilní telefon

Klasická situace. Koupili jste si telefon, sloužil dobře celé dva roky a pak… Buď přestane fungovat displej, nebo nabíjení, případně…

Historické vědní obory

V historii nalezneme neuvěřitelné množství pomocných věd, které historii slouží. Například paleografie, kodikologie, diplomatika, chronologie, heraldika, genealogie a další. Penězi…

Inkluzivní vzdělávání

V současné době je kladen velmi vysoký důraz na inkluzivní vzdělávání. Snahou je takové nastavení systému, který umožňuje všem dětem…